Google Website Translator

sobota, 18 lutego 2012

NAUKA "ZRÓB TO SAM"

Czy pamiętacie gdy jako dzieci "hodowaliście" kryształy solne? Albo gdy oglądaliście esencję herbaty rozpuszczającą się w szklance gorącej wody?  To wszystko było szalenie ekscytujące (a czasem nawet pouczające ;) ), ale te emocje nierzadko znikały wraz z pójściem do szkoły i rozpoczęciem "nudnych lekcji fizyki/chemii". Całe szczęście nie musi tak być i są w tym kraju ludzie, dzięki którym można na własnej skórze doświadczyć fascynacji odkrywania nowych rzeczy.

A mowa tutaj między innymi o Marku Ples, studencie czwartego roku biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim. Marek wziął popularyzację nauki w swoje ręce i z sukcesem prezentuje na swojej stronie "Weird Science" jak samemu zabawić się w szalonego naukowca .

Można tam znaleźć wiele fascynujących i zaskakujących eksperymentów z działu chemii, fizykii i elektorniki. Eksperymenty są wnikliwe opisane, a zasady ich działania jasno wyjaśnione. Wszystkie etapy ćwiczeń są udokumentowane zdjęciami, a nawet filmikami. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia związane z prowadzeniem eksperymentu, Marek nas o tym ostrzeże i wyjaśni jak uniknąć nieprzyjemności. Co jednak najważniejsze, Marek przejrzyście informuje jakiego rodzaju sunbstancje/narzędzia są potrzebne do przeprowadzenia ćwiczeń i gdzie można je znaleźć. A jeśli stwierdzicie, że za duzo zachodu kosztowałoby zdobycie tych sprzętów, wyniki eksperymentu zawsze można oglądnąć na filmiku video :)

Teraz sami możecie stworzyć płonącą pianę czy zaobserwować proces endotermiczny.  Ja jednak muszę przyznać, że najbardziej zaintrygował mnie samozapłon (patrzy: video)!A gdybyście chcieli zobaczyć więcej eksperymentów przeprowadzonych przez Marka, zapraszam również na jego kanał YouTube.

Bardzo się cieszę, że są w Polsce młodzi ludzie, którzy wkładają tyle pasji i swojego wolnego czasu w popularyzowanie i wyjaśnianie nauki - tylko tak dalej i powodzenia!

A jeśli wy sami znacie podobne strony, proszę podzielcie się nimi na tym blogu lub skontaktujcie się ze mną, a ja je tutaj zamieszczę - wspierajmy i promujmy takie inicjatywy :)

Do przeczytania wkrótce!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz