Google Website Translator

piątek, 2 marca 2012

PROGRAMOWANIE MOŻE BYĆ FUN?

Źródło: kickstarter.com
Czytam właśnie o bardzo interesującej grze komputerowej, która ma więcej do czynienia z upowszechnianiem wiedzy niż się może na początku wydawać!

Gra pod tytułem "Code Hero", produkcji Primer Labs, jest inna niż wszystko inne o czym do tej pory słyszeliście - to gra, która uczy.. jak tworzyć gry komputerowe! Tak, tak, wydaje wam się, że JavaScript i inne takie nie mogą być zbyt wciągającą rozrywką? Cóż, najwidoczniej nie w tym przypadku.

Zasada działania gry jest następująca: jesteś postacią (w First Person Perspective), która otrzymuje podstawowy kod JavaScript, którego nawet nie musisz rozumieć. W trakcie gry, przy pomocy swojego "kodowego karabinu" (code gun) możesz ten kod zmieniać. Twoja nowa spluwa może kopiować kod jak fizyczne przedmioty, albo wystrzeliwać go w przestrzeń jak amunicję - wszystko po to, by robić i uczyć się nowych rzeczy. 


Co ważniejsze, dzięki zdobywaniu nowych umiejętności możesz niszczyć wrogów, manipulować wirtualnym światem, w którym się znajdujesz, a na koniec uratować świat od przebrzydłych potworów ;) W efekcie, niejako niechcący, uczysz się języków JavaScript i Unityscript, które możesz stosować później w jak najbardziej realnym świecie. 

Poniższe video może dać wam smaczek tego, jak gra działa i wyglądaTrudno przewidzieć jaki sukces odniesie ta gra na rynku komputerowym, bo wciąż jest w rozbudowie. Jednak powodzenie jakim się cieszyła przy zdobywaniu funduszy na rozwój na Kickstarterze (170 000$ w 4 dni!) jest... cóż, imponujące.

Na koniec pozwolę sobię jeszcze zacytować autorów gry motywujących jej zaprojektowanie. Prawdziwe? Napuszone? Potrzebne? Napiszcie mi co myślicie!

Kod staje się jednym z języków definiujących nowoczesne życie i piśmienność w kodowaniu staje się dla ludzi coraz ważniejsza w rozumieniu i tworzeniu przyszłości w której teraz żyjemy [...]. W świecie, w którym wszyscy używamy kodu, nadszedł najwyższy czas by nauczyć sie go czytać i pisać, tak byśmy stali się nie tylko konsumentami, ale również twórcami i uczestnikami cyfrowej demokracji. Misją Code Hero jest stworzenie piśmienności kodu poprzez gry komputerowe, a piśmienność ta staje się coraz ważniejszą częścią wysiłków całego świata w rewolucjonizowaniu nauczania STEM [Science Technology Engineeering & Maths].

Do przeczytania wkrótce!


4 komentarze:

 1. Z "gier w programowanie" to polecam SpaceChem - programowanie współbieżne podane w takim sosie, że się nawet tego nie zauważa (inna rzecz, że gra wyrabia obrzydliwe, hakerskie nawyki, produkowanie "spaghetti code" - no ale to jak w życiu ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda nie gra, ale też dość przystępna forma nauki programowania: www.codecademy.com .

  OdpowiedzUsuń
 3. Super wygląda ale nie wiem czy to raczej nie jest dla dzieci. Fajny system nauki programowania przez gry ma rownież CodinGame. Ale nie wiem czy tam jest html, co by mi się przydało na projektowanie stron mobilnych. Codecademy ma na pewno kurs html bo pamiętam, że go robiłem kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście że kodowanie może być fajne i przynosić wiele radości. Największym szczęściem jest to, gdy kończymy nasz projekt i fazie testów nie mamy praktycznie żadnych błędów. Jeszcze większą radością będzie to, gdy ktoś będzie używał naszej aplikacji lub programu. Tworząc aplikacje webowe jak https://craftware.pl możemy cały czas się rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę na temat kodowania.

  OdpowiedzUsuń